Przejdź do głównej zawartości

koncepcja - Kurs korzystania z usług chmurowych






KURS KORZYSTANIA Z USŁUG CHMUROWYCH (CLOUD SERVICES)
NA PRZYKŁADZIE PAKIETU GOOGLE
(praktyczny kurs z wdrożeniem w swoją działalność)

Możliwość wykonywania pracy na swoich dokumentach w każdym miejscu i na każdym komputerze bez instalowania żadnych programów.

Pakiet usług chmurowych (cloud services), na przykład narzędzia Google używa się jako alternatywnego pakietu oprogramowania biurowego.

PROGRAM
usługi chmurowe (Google, Windows Live, Me), rejestracja - 3 godziny
funkcje on-line usług chmurowych - 3 godziny
funkcje off-line w programach klienckich usług chmurowych - 3 godziny
wykorzystanie usług chmurowych w firmie - 3 godziny

Wydajemy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

KONCEPCJA

Kurs wprowadzający w tematykę korzystania z pakietu usług chmurowych (cloud services) na przykładzie narzędzi Google. Wykorzystanie tych narzędzi to alternatywny, darmowy sposób na obsługę informatyczną małej i średniej działalności gospodarczej, zarówno w jej wymiarze komunikacji wewnętrznej, zarządzania danymi w firmie jak i kreowania wizerunku, komunikacji publicznej w Internecie. Szczególnie zapraszamy pedagogów, nauczycieli, wykładowców ponieważ to zestaw narzędzi niezwykle efektywizujących tego typu pracę.

Pakiet usług chmurowych (cloud services), na przykład narzędzia Google używa się jako alternatywnego pakietu oprogramowania biurowego.

Wykorzystanie go usprawnia działania takie jak:
- bezpieczna archiwizacja danych,
- edytowanie dokumentów przez wielu użytkowników oraz ich upublicznianie,
- usprawnienie procesów komunikacji w firmie,
- poszerzenie możliwości komunikacji z klientami,
- tworzenie wizerunku firmy w Internecie,
- tworzenie komunikatów multimedialnych.

SYLWETKA PROWADZĄCEGO

mgr Wojciech Olchowski

Z wykształcenia pedagog medialny zajmujący się teoretycznie i praktycznie nowoczesnymi technologiami kształcenia, oraz tworzeniem multimedialnych materiałów dydaktycznych, szczególnie w Internecie. Występuje z tekstami na konferencjach i publikuje w odnośnej tematyce od ponad 10-ciu lat. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat perspektyw technologii kształcenia, szczególnie wykorzystania komunikacji przez Internet.

OPIS WYKORZYSTANIA

Możliwość wykonywania pracy na swoich dokumentach w każdym miejscu i na każdym komputerze bez instalowania żadnych programów.

Usługi tego typu proponuje na przykład Google tworzący pakiet usług Google Apps. W jego skład wchodzą takie pozycje jak Dokumenty Google, czyli zestaw darmowych stron, zawierających aplikacje podobne do Microsoft Office. Zawierają one edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji ułatwiający prace. Ich uzupełnienie stanowi Picasa czyli internetowy album umożliwiający zaawansowaną edycje zdjęć oraz zintegrowane z całym zestawem poczta Gmail i serwis blogowy Blogger umożliwiający łatwe dzielenie się plikami oraz publikowanie ich w sieci na prywatnym blogu. Google udało się pójść nawet dalej w rozwoju swojego oprogramowania. Dzięki Google Gears, dodatkowi do systemów IE i Firefox pracować na nich można nawet bez połączenia z siecią. Nie utracimy więc owoców naszej pracy z powodu rozłączenia, możemy zapisać je na twardym dysku, a gdy tylko odzyskamy łączność wersja internetowa zostanie automatycznie uzupełniona. Co więcej wszystkie te aplikacje są całkowicie darmowe, a nad ich sprawnym funkcjonowaniem czuwa jedna z największych potęg komputerowego świata.

POTRZEBNE WYPOSAŻENIE

Komputer z dostępem do Internetu. Zaktualizowana przeglądarka z zestawem wtyczek (polecana Mozzila Firefox).
Ewentualne darmowe oprogramowanie z pakietu Google, przykładowo Open Office z wtyczką do Dokumentów Google.

DODATKOWO

Aternetywne systemy chmurowe Windows i Apple.

MATERIAŁY

Cloud Computing, po polsku czasem określane “systemami klałdowymi” lub bardziej po polsku “systemy chmurowe”. I tak “cloud” pochodzi od obrazka chmury jaką oznacza się Internet na rysunkach, Computing - to oczywiście przetwarzanie danych. Chodzi więc o usługi udostępniane online - przy czym nie chodzi o usługi w sensie np. portali społecznościowych, a usługi bussinessowe takie jak właśnie szeroko rozumiane przetwarzanie danych uwzględniając aplikacje office’owe i obliczeniowe aż po zwykłe magazyny. Cloud computing postrzegany jest jako forma wirtualizacji - w końcu daje to niezależną od sprzętu i systemu warstwę aplikacyjną. Podobnie również jak i inne kwestie wirtualizacji - ma już swój model warstwowy, składający się z kilu komponentów:

- Aplikacja
- Klient
- Infrastruktura
- Platforma
- Usługi
- Magazyn danych

Bardzo zaawansowane (świadomościowo) są technologie, definiując potrzeby w różnych warstwach i dostarczając różne rozwiązania zależnie od poziomu wymaganego przez klienta. Jest więc to niewątpliwie pojęcie które warto dołączyć do swojego słownika gdzieś pod słowem kluczowym “wirtualizacja”.
Zaletami takich rozwiązań są głównie: uniezależnienie się od platformy systemowej, pozbycie się sprzętu “z domu” przenosząc ciężar utrzymania na dostawcę - co wprowadza inne postrzeganie outsourcingu, zmiana sposobu płatności (per wykorzystanie) i nowe możliwości licencjonowania (np. za wykorzystane godziny etc). Możliwości - poprzez wprowadzenie kolejnej warstwy abstrakcji - wydają się nieograniczone, dostarczając możliwość zbudowania bardzo elastycznej infrastruktury.

Model "cloud" oferuje znacznie tańszy sposób poszerzenia funkcjonalności i użytkowania IT i w sytuacji kryzysowej ta cecha nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza dla małego i średniego biznesu.

Oprócz kryzysu ekonomicznego są także inne czynniki rynkowe wpływające na rozwój cloud computing i cloud services. Jest to poszukiwanie możliwości wzrostu w nowych rejonach geograficznych - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny jak również w sektorze małych i średnich firm.

IDC rozróżnia cloud services i cloud computing, ale przewiduje silny wzrost w obu tych obszarach. Cloud services firma badawcza definiuje jako usługi dla biznesu i rynku konsumenckiego, które są udostępnianie przez internet. Cloud computing to z kolei model projektowania, wdrażania i dostarczania funkcjonalności IT pozwalający na dostarczanie produktów i usług w czasie rzeczywistym przez internet.

Cloud services w coraz szerszym zakresie stawać się będą modelem dostarczania funkcjonalności IT dla wielu tradycyjnych sektorów gospodarki: przemysłu wytwórczego, finansów, służby zdrowia, energetyki i innych, poszukujących możliwości lepszej obsługi swoich klientów.

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, w których każdy użytkownik posiada komputer, zestaw programów na twardym dysku i dzieli się wynikami pracy za pomocą emaili, w technologii tej oprogramowanie jest instalowane tylko na jednym serwerze. Zwykli użytkownicy pracują łączą się z nim, tworzący chmurę (ang. cloud) od której pochodzi nazwa. Dzięki połączeniu z "jednostką centralną" użytkownicy mogą pracować w nawet bardzo wyrafinowanych programach bez potrzeby instalowania czegokolwiek na swoich maszynach (prócz oczywiście przeglądarki internetowej). Dodatkowo zyskują możliwość łatwego dzielenie się owocami pracy, publikowania ich, a nawet udostępnianie ich do edycji innym osobom. Dzięki temu można np. zacząć pisać dokument, a następnie wyjść z biura i powędrować do kawiarenki internetowej, by kontynuować pracę na dowolnym komputerze.

LINKI

WSZYSTKIE USŁUGI GOOGLE :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego