Technik technologii żywności brzmi bardzo poważnie i tajemniczo.
Po tym, małym wprowadzeniu już będzie nieco mniej tajemniczo, ale że to poważny, ważny i prawdziwy zawód, będziecie pewni.
Technik, technolog, obie nazwy są prawidłowe, zajmuje się nadzorowaniem procesu przetwarzania surowców roślinnych i zwierzęcych w produkty spożywcze. Pilnuje, by zachowane były odpowiednie procedury i standardy. Do jego zadań należy opracowywanie receptur i norm zakładowych danego produktu. To znaczy, że "towarzyszy" produktowi od uzyskania do przetworzenia.
Technolog żywności decyduje, z jakiego źródła będzie produkt, ile osób będzie pracowało nad jego przetworzeniem, na jakich maszynach i w jakim czasie.
Tylko on wie, skąd pochodzą jajka, użyte do pieczenia babeczek które masz dziś na podwieczorek, a skąd owoce, z których jest zrobiony Twój sok.
Ponieważ zarówno surowców jak i technik obróbki jest sporo, sporo jest też specjalizacji w technologii żywności. I tak, mamy np. cukrownictwo i produkcję piekarsko-ciastkarską, przetwórstwo rybne, technologię chłodniczą, przetwórstwo mleczarskie czy owocowo-warzywną.
Ponieważ w naszej szkole, stawiamy na zajęcia praktyczne, zapewniamy studentom zajęcia, które odbywają się w naszych pracowniach zawodowych oraz instytucjach stanowiących potencjalne miejsca zatrudnienia. I praktyk jest u nas dużo!
Żeby zacząć naukę na kierunku technika żywności, należy mieć ukończoną szkołę średnią, ale dla tych, którym się nie powiodło na maturze- dobre wieści: matura nie jest wymagana.
Nauka trwa 2 lata, kierunek jest dofinansowany. Co i jak dowiesz się klikając lub dzwoniąc do sekretariatu. Nie czekaj do września, bo liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej zarezerwować wstępnie i ze spokojną głową korzystać z laby w wakacje!
A, i pamiętajcie, że uczymy tylko w Krakowie! :)
Komentarze
Prześlij komentarz