Przejdź do głównej zawartości

Tych specjalistów brakuje, a prestiż zawodu rośnie. Kucharz i cukiernik na celowniku.


Rośnie prestiż w zawodzie kucharza
Zapotrzebowanie na kucharzy i cukierników szybuje w górę. Według Barometru Zawodów brakuje specjalistów gastronomii z prawdziwego zdarzenia, a zawody te stają się coraz bardziej prestiżowe. Być może to za sprawą niesłabnącej popularności wielu programów telewizyjnych i wielu znanych osobistości ze świata gastronomii, którzy uwielbiani są za swą bogatą wiedzę i charyzmę. Coraz więcej ludzi, nawet amatorów poświęca się kuchni. Ale kto z nich ma szansę zostać szefem kuchni najpiękniejszych i najsmaczniejszych restauracji? Każdy z wykształconych kucharzy ma także szansę otworzyć własny obiekt i zostań słynnym restauratorem – a to otwiera drzwi do kariery i bardzo zadowalającego wynagrodzenia.

Ile zarabia kucharz, a ile szef kuchni?
Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kucharza to ok 2800zł brutto miesięcznie, ale część specjalistów może liczyć na znacznie większe zarobki – 3600zł brutto miesięcznie. A jak to jest z szefem kuchni? W tym przypadku średnie wynagrodzenie oscyluje wokół 4400zł brutto miesięcznie, a może sięgać nawet około 6300zł brutto!

Jakie są obowiązki szefa kuchni?
Ustalenie hierarchii w zespole pracowników kuchni jest niezwykle ważne. Podział obowiązków usprawni pracę całej restauracji, a wiadomo, że czas i logistyka są tam wyjątkowo istotne. Za co więc odpowiada szef kuchni, a za co szeregowi pracownicy?

Szef kuchni jest w pewnym sensie menadżerem kuchni - organizuje pracę zespołu, rozdziela zadania i nadzoruje przebieg wykonywania zleconych czynności. Ponadto odpowiada za smak i wygląd wydawanych potraw. Kształtuje menu i określa koszty. To on sprawuje opiekę nad ogólnym funkcjonowaniem kuchni. Kucharze wykonują polecenia szefa, przygotowują poszczególne potrawy i dbają o porządek na kuchni.

Jakie cechy powinien mieć szef kuchni?
Na pewno potrzebne będą: umiejętność organizacji pracy własnej i pracy zespołu, sprawne zarządzanie czasem, zdolności interpersonalne i komunikacyjne. I oczywiście najlepsze wyczucie smaku i estetyki!


A na deser – najsłynniejsi kucharze i cukiernicy na świecie. Znasz ich wszystkich?

Gordon Ramsay – jeden ze słynniejszych kucharzy i restauratorów, który zasłynął nie tylko ze swych kulinarnych umiejętności, ale też z bardzo ekstrawaganckiej postawie wobec swych kucharzy czy uczniów. Jego znakami rozpoznawalnymi są silna ekspresja, bezpośredniość i … nerwowość.

Anthony Bourdain – niedawno zmarły wybitny kucharz. W swym życiu przeszedł długą kulinarną drogę – od pomywacza do szefa kuchni. Autor książki „Kill Grill” na podstawie, której nakręcono serial.

Marco Pierre White – zalicza się do grona najwybitniejszych kucharzy świata. Nauczyciel Gordona Ramseya. Został uznany najmłodszym kucharzem odznaczonym trzema gwiazdkami Michelina w wieku 33 lat.

Buddy Valastro osładza życie. Właściciel cukierni Carlo’s Bakery. Znany również z programu telewizyjnego Cake Boss.

Kurt Scheller – szef kuchni o szwajcarskim pochodzeniu. Prowadzi Akademię Kulinarną od 2002 roku.


Ucz się i praktykuj w szkole policealnej Gloker na kierunkach Kucharz lub Cukiernik! Rekrutacja już trwa, kliknij tutaj, by zarezerwować miejsce. Pamiętaj, że liczy się kolejność zgłoszeń, a liczba miejsca jest ograniczona. Nie musisz mieć matury. 

Ucz się za jedynie 50zł miesięcznie - tutaj sprawdzisz szczegóły promocji.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac