Przejdź do głównej zawartości

Tych specjalistów brakuje, a prestiż zawodu rośnie. Kucharz i cukiernik na celowniku.


Rośnie prestiż w zawodzie kucharza
Zapotrzebowanie na kucharzy i cukierników szybuje w górę. Według Barometru Zawodów brakuje specjalistów gastronomii z prawdziwego zdarzenia, a zawody te stają się coraz bardziej prestiżowe. Być może to za sprawą niesłabnącej popularności wielu programów telewizyjnych i wielu znanych osobistości ze świata gastronomii, którzy uwielbiani są za swą bogatą wiedzę i charyzmę. Coraz więcej ludzi, nawet amatorów poświęca się kuchni. Ale kto z nich ma szansę zostać szefem kuchni najpiękniejszych i najsmaczniejszych restauracji? Każdy z wykształconych kucharzy ma także szansę otworzyć własny obiekt i zostań słynnym restauratorem – a to otwiera drzwi do kariery i bardzo zadowalającego wynagrodzenia.

Ile zarabia kucharz, a ile szef kuchni?
Przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kucharza to ok 2800zł brutto miesięcznie, ale część specjalistów może liczyć na znacznie większe zarobki – 3600zł brutto miesięcznie. A jak to jest z szefem kuchni? W tym przypadku średnie wynagrodzenie oscyluje wokół 4400zł brutto miesięcznie, a może sięgać nawet około 6300zł brutto!

Jakie są obowiązki szefa kuchni?
Ustalenie hierarchii w zespole pracowników kuchni jest niezwykle ważne. Podział obowiązków usprawni pracę całej restauracji, a wiadomo, że czas i logistyka są tam wyjątkowo istotne. Za co więc odpowiada szef kuchni, a za co szeregowi pracownicy?

Szef kuchni jest w pewnym sensie menadżerem kuchni - organizuje pracę zespołu, rozdziela zadania i nadzoruje przebieg wykonywania zleconych czynności. Ponadto odpowiada za smak i wygląd wydawanych potraw. Kształtuje menu i określa koszty. To on sprawuje opiekę nad ogólnym funkcjonowaniem kuchni. Kucharze wykonują polecenia szefa, przygotowują poszczególne potrawy i dbają o porządek na kuchni.

Jakie cechy powinien mieć szef kuchni?
Na pewno potrzebne będą: umiejętność organizacji pracy własnej i pracy zespołu, sprawne zarządzanie czasem, zdolności interpersonalne i komunikacyjne. I oczywiście najlepsze wyczucie smaku i estetyki!


A na deser – najsłynniejsi kucharze i cukiernicy na świecie. Znasz ich wszystkich?

Gordon Ramsay – jeden ze słynniejszych kucharzy i restauratorów, który zasłynął nie tylko ze swych kulinarnych umiejętności, ale też z bardzo ekstrawaganckiej postawie wobec swych kucharzy czy uczniów. Jego znakami rozpoznawalnymi są silna ekspresja, bezpośredniość i … nerwowość.

Anthony Bourdain – niedawno zmarły wybitny kucharz. W swym życiu przeszedł długą kulinarną drogę – od pomywacza do szefa kuchni. Autor książki „Kill Grill” na podstawie, której nakręcono serial.

Marco Pierre White – zalicza się do grona najwybitniejszych kucharzy świata. Nauczyciel Gordona Ramseya. Został uznany najmłodszym kucharzem odznaczonym trzema gwiazdkami Michelina w wieku 33 lat.

Buddy Valastro osładza życie. Właściciel cukierni Carlo’s Bakery. Znany również z programu telewizyjnego Cake Boss.

Kurt Scheller – szef kuchni o szwajcarskim pochodzeniu. Prowadzi Akademię Kulinarną od 2002 roku.


Ucz się i praktykuj w szkole policealnej Gloker na kierunkach Kucharz lub Cukiernik! Rekrutacja już trwa, kliknij tutaj, by zarezerwować miejsce. Pamiętaj, że liczy się kolejność zgłoszeń, a liczba miejsca jest ograniczona. Nie musisz mieć matury. 

Ucz się za jedynie 50zł miesięcznie - tutaj sprawdzisz szczegóły promocji.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

Dobra szkoła policealna w Krakowie. Dlaczego Gloker?

S zkoła policealna - dla kogo? W szkołach policealnych uczą się wszyscy Ci, którym zależy na szybkim (rok lub dwa lata) zdobyciu zawodu. Uczniami są najczęściej absolwenci liceum lub technikum oraz osoby, które szukają możliwości zmiany zawodu lub podniesienia kwalifikacji zawodowych. Wśród uczniów szkoły Gloker mamy także osoby, które zapisały się do szkoły, aby realizować hobby i swoje pasje lub marzenia, żeby zostać np. informatykiem, masażystą czy kosmetyczką. Jakie są szkoły policealne w Krakowie? Lista szkół policealnych w Krakowie jest całkiem spora. Można odnaleźć tu siedziby wielu znanych placówek, takich jak: Teb Edukacja, Żak czy Cosinus, a wśród nich także naszą - bezpłatną szkołę policealną Gloker . Czytaj dalej, by dowiedzieć się po czym rozpoznać dobrą szkołę policealną. Wybór szkoły to istotna decyzja, ponieważ to od niej zależy, jaki poziom edukacji zdobędziesz i czy spędzisz ten czas w przyjemnej atmosferze. Wielu z naszych słuchaczy ocenia czas nau