Czy będziemy dalej finansować naukę? Które branże odczują kryzys? Być może już teraz zadajecie sobie te pytania.
Już teraz z powodu epidemii i licznych restrykcji nałożonych nie tylko na firmy, ale i na codzienne życie mieszkańców naszego kraju, dochodzi do start finansowych w bardzo wielu branżach. Cierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale i pracownicy, wielu traci pracę. Pracodawcy nie są w stanie utrzymać płynności finansowej i redukują stanowiska pracy. Które branże ucierpią najmocniej? Czy kryzys będzie miał wpływ na naszą szkołę oraz zasady finansowania nauki? Odpowiadamy poniżej.
Które branże ucierpią najmocniej w dobie pandemii?
Już na tym etapie, efekty pandemii są szczególnie dotkliwe dla branż, takich jak:
Poniższy wykres ilustruje, jak spadły wydatki badanych przeznaczone na poszczególne dziedziny życia.
- gastronomiczna
- turystyczna
- hotelarska
- transportowa
- kosmetyczna (usługowa)
Poniższy wykres ilustruje, jak spadły wydatki badanych przeznaczone na poszczególne dziedziny życia.
Które branże zyskają w obecnej sytuacji?
Choć wydaje się, że świat obrócił się do góry nogami i nikt nie wyjdzie na tym dobrze, są takie branże, których działalność jest teraz szczególnie potrzebna i opłacalna. Ekonomista dr Sławomir Dudek na łamach portalu Strefa Biznesu omawia ten problem: "...w niektórych sektorach gospodarki popyt się nie załamał, a zapotrzebowanie na ich produkty i usługi wręcz wzrosło. Jeżeli tych firm nie dotknie przymusowa kwarantanna, to paradoksalnie właśnie teraz czeka je okres najlepszej koniunktury".
Na portalu Strefa Biznesu, dr Dudek wspomina o rosnącym zapotrzebowaniu i potencjale branży informatycznej, która mierzy się ze wzrostem zamówień na oprogramowanie, usługi czy sprzęt, który w dobie kryzysu jest niezbędny do walki z pandemią oraz do wdrażania przez firmy systemu pracy zdalnej. Przykładowo, firma Komputronik zamknęła wszystkie sklepy stacjonarne, ale za to sprzedaż w ich sklepie internetowym wzrosła o kilkadziesiąt procent. Sytuacja może wpływać korzystnie na e-commerce, choć bywa, że towarów brakuje i tam. Kto jeszcze zyskuje? Kurierzy i dostawcy. Kiedy ludzie unikają kontaktu bezpośredniego, kupują wszystko co mogą drogą internetową. Ktoś jednak musi im ten towar dostarczyć.
Czy nauka w naszej szkole nadal będzie bezpłatna?
O to się nie martwcie - w Gloker wciąż będziemy finansować naukę. Wiemy, że trzeba sobie wzajemnie pomagać i wierzymy, że dobro powraca :) I dlatego, nasi drodzy słuchacze, nie traćcie uśmiechu i korzystajcie z zajęć e-learningowych, które dla Was prowadzimy. W ten sposób można uczyć się równie dobrze i skutecznie. Na wszystkich kierunkach z dofinansowaniem ceny na pewno zostaną utrzymane. W chcwili obecnej czekamy na ogłoszenie końca kwarantanny lub dalsze wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej. O sytuacji będziemy Was informaować na bieżąco. Jeśli ktoś z Was znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, to przypominamy, że mamy system dofinansowań socjalnych. Będziemy pomagać jak potrafimy! Trzymajcie się i bądźcie zdrowi - tęsknimy za Wami i nie możemy się już doczekać kiedy wrócicie do szkoły!
Komentarze
Prześlij komentarz