Przejdź do głównej zawartości

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć pracę? 

Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć pracę? Poszukiwanie pracy może być teraz trudniejsze - na rynku jest zdecydowanie mniej ofert, a te które się pojawiają są oblegane przez bardzo dużą liczbę kandydatów. Wszystkiemu winna epidemia, która odcisnęła piętno na gospodarce.  



Jak wyróżnić się spośród tłumu aplikacji? Co zrobić, by pracodawca zaprosił nas na spotkanie? Pierwszym krokiem do rozmowy kwalifikacyjnej jest atrakcyjne CV. O tym, jak skonstruować dobre, nowoczesne CV pisaliśmy już na naszym blogu - zajrzyj tutaj.
Kiedy już otrzymasz zaproszenie na rozmowę, przygotuj się do niej dokładnie, by wypaść bez zarzutu. Mamy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym przebijesz się przez tłum i pracodawca wybierze właśnie Ciebie! Przeczytaj i wprowadź je w życie, by zdobyć pracę.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Skupienie, uśmiech i kontakt 

Rozmowa to ważny moment, w którym pracodawca bacznie Cię obserwuje. Zachowaj spokój, ale i bądź sobą. Postaraj się nie stresować i przedstaw swoją osobę pozytywnie. Sygnały świadczące o stresie oraz braku wiary w siebie to między innymi nadmierne kręcenie się, rozproszenie, wodzenie wzrokiem, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, zgarbiona postawa. Jeżeli zdarzało Ci się  wcześniej tego doświadczyć to pamiętaj, że trening czyni mistrza i każda kolejna rozmowa to szansa, by wypaść lepiej i zdobyć wymarzone stanowisko. 
Z drugiej strony nadmierna pewność siebie - przechwalanie się, rozsiadanie się niczym na domowej kanapie, okazywanie wyższości - jest równie niekorzystne dla potencjalnego kandydata. Pracodawca zwykle liczy na osobę, owszem - pewną siebie, ale i uprzejmą. 

2. Zadbaj o profesjonalny wizerunek 

Spotkanie rekrutacyjne to zawsze sytuacja formalna i zgodnie z savoir-vivre wymaga formalnego ubioru. Profesjonalny, elegancki wygląd może świadczyć o Twoich cechach - poczuciu wartości, schludności, perfekcjonizmie, kulturze osobistej. Wielu z pracodawców przykłada do tego niemałą wagę. Równie istotne jest zdjęcie, które umieszczasz w CV - powinno być aktualne i przedstawiać to, jak teraz wyglądasz. Nie chcemy przecież robić pracodawcy niespodzianek;) 

3. Przygotowanie merytoryczne do rozmowy 

Pracodawca szuka osoby, która trafiła do niego świadomie, a nie z przypadku. Nawet jeśli dotychczas firma nie była Ci znana, musisz zdobyć podstawową wiedzę na jej temat. "Co wiesz o naszej firmie?" to jedno z pytań, których należy się spodziewać. Pracodawca sprawdza w ten sposób czy kandydat poświęcił czas na przygotowanie się i czy traktuje ofertę poważnie. Tak samo, jak i on zapoznaje się z Twoim profilem zawodowym, Ty też musisz poznać działalność i kulturę organizacyjną firmy, w której chcesz pracować. Oczywiście więcej na ten temat prawdopodobnie opowie Ci sam pracodawca, ale poświęć chwilę w domu, by dowiedzieć się, jaki jest główny obszar działalności firmy.

4. Opowiedz (dobrze!) o sobie

Rozmowa kwalifikacyjna to forma autoprezentacji, autoreklamy. Umiejętne opowiedzenie o sobie to podstawa. Zrób to z głową. Podkreśl te ze swoich zalet, które są według Ciebie najpotrzebniejsze na aplikowanym stanowisku. Jeżeli pracodawca zapyta o Twoje wady - bądź uczciwy, ale i przygotowany. Możesz zastanowić się nad tym już teraz - wadę można przedstawić tak, by mogłaby być uznana również za zaletę. Przykłady? Uparty - z jednej strony źle, z drugiej strony wytrwały. Perfekcjonista - może spowalniać pracę nieosiągalnym dążeniem do ideału, z drugiej strony skrupulatny.

Równie ważna jest charakterystyka swoich poprzednich stanowisk oraz pełnionych tam obowiązków. Przytocz kilka konkretów z historii zatrudnienia i pokaż czego się dzięki nim nauczyłaś/eś. Zastanów się co w poprzednich pracach było na plus, a co na minus. Jakie sytuacje były najtrudniejsze, a które sprawiały najmniej kłopotów? Pracodawcy lubią o to zapytać. Pamiętaj także, by nie mówić w negatywnie o poprzednich pracodawcach, nawet jeśli spotkały Cię niemiłe sytuacje. Może to zostać odebrane jako brak lojalności lub brak kultury osobistej.

5. Na te pytania musisz znać odpowiedź 

Co Pani/Pan wie o naszej firmie? 
Poczytaj o firmie, zapoznaj się z jej stroną internetową. Dowiedz się, czym się zajmuje lub jakich ma klientów.

Jakie są Twoje wady, zalety i zainteresowania?
Podstawowe pytania, na które zawsze trzeba mieć odpowiedź. Pokaż, że znasz swoją wartość, ale umiesz też rozsądnie ocenić swe złe strony.

Co możesz o sobie opowiedzieć? 
Możesz zacząć od wykształcenia, a następnie przejść do doświadczenia zawodowego. Wspomnij o swoich zadaniach (lub wyzwaniach) zawodowych oraz zdobytych umiejętnościach. Pokaż swoje zalety, a być może i wady (jeśli pracodawca zapyta;)) oraz zainteresowania.

Dlaczego to właśnie Ciebie mamy zatrudnić?
Udowodnij, że posiadasz cechy lub doświadczenie, które przydadzą się na tym konkretnym stanowisku. Poprzyj je twardymi przykładami z przeszłości. Dobrą odpowiedzią pokazujesz, że rozumiesz specyfikę stanowiska i jesteś w stanie spełnić się w tej roli. Ciekawe przykłady, nagrody czy osiągnięcia mogą być przekonywujące, tak samo jak mierzalne efekty Twej pracy. Dla przykładu - sprzedawca może wspomnieć, że dzięki jego działaniom obrót firmy wzrósł  o X%, zamiast mówić, że po prostu "zajmuje się sprzedażą".

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? 
Choć życie zmusza nas do różnych sytuacji, pracodawca poszukuje pracownika, który aplikuje do niego świadomie i będzie przychodził do pracy codziennie z uśmiechem na twarzy. Pokaż, że Ci zależy i przekonaj dlaczego.

Co Cię motywuje do pracy? 
Twoją motywacją mogą być między innymi: przyjemna atmosfera, wynagrodzenie, dodatki (np. karta sportowa, ubezpieczenie), chęć rozwoju i możliwość awansu, praca z grupą, twórcze i kreatywne wyzwania na co dzień.

Jak wyobrażasz sobie pracę i obowiązki na danym stanowisku?
Posiłkuj się ofertą pracy, w której zazwyczaj znajduje się specyfikacja stanowiska: obowiązki i wymagania względem kandydata.

Jak widzisz swoją przyszłość w ciągu kilku najbliższych lat?
W ten sposób pokazujesz pracodawcy, jakie masz plany i ambicje, a on ocenia czy jest w stanie zapewnić Ci to, czego szukasz oraz czy jesteś dla niego osobą wartą inwestycji (czasowej i finansowej). 

Opisz swój największy sukces/najtrudniejszą sytuację. 
Nad tym pytaniem warto zastanowić się wcześniej, zwłaszcza kiedy nic nie jest oczywiste. Podaj ciekawy przykład i zainteresuj nim pracodawcę.


Obiecujemy Wam, że dzięki przygotowaniu odpowiedzi na wszystkie wspomniane pytania, rozmowy kwalifikacyjne nie będą już takie trudne! 

Trzymamy kciuki za wszystkich szukających pracy i życzymy powodzenia na spotkaniach rekrutacyjnych! 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac