Przejdź do głównej zawartości

Jak napisać nowoczesne CV? Dobre CV w 6 punktach.

Jak napisać dobre, nowoczesne CV? To pierwszy krok do doskonałej autoprezentacji przed pracodawcą. Jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, zacznij od dobrej formy oraz treści w dokumentach aplikacyjnych. 

Poznaj 6 zasad, jak napisać dobre CV! 

A jeśli potrzebujesz szybko zmienić zawód to z nami możesz to zrobić bez opłat - sprawdź kierunki bezpłatne


Poznaj najczęściej popełniane błędy w CV i nie daj się przeoczyć pomiędzy innymi aplikującymi, bo bądźmy szczerzy - w obliczu dziesiątek, a nie raz i setek aplikacji, nietrudno jest przeoczyć jedno CV choćby kryło w sobie prawdziwą "zawodową perełkę".
Dobrze skonstruowane i wizualnie atrakcyjne CV może zmienić odbiór Twojej osoby w oczach pracodawcy. Jeśli się nie przykładasz do CV to czy będziesz się przykładał to pracy?!

Jak napisać dobre CV i wyróżnić się z tłumu? 

Jest kilka cech świadczących o tym, że CV jest dobrze napisane, a kryjąca się pod nim osoba jest prawdziwym specjalistą w swojej dziedzinie. Ważne jest nie tylko to, co napiszesz, ale również jak. Pamiętaj, że dobrze sformatowane CV będzie świadczyło Twojej znajomości obsługi komputera. Jeśli chcemy być poważnie traktowani, to podejdźmy do tematu profesjonalnie - poświęćmy czas na obróbkę i sprawdzenie błędów - to będzie świadczyło o naszym zaangażowaniu! Zwróć uwagę na najczęściej popełniane błędy w CV.

1. Od pierwszego wejrzenia 

Graficzna strona to istotny aspekt wielu dokumentów, a w szczególności CV, które ma zaprezentować Twoje kompetencje, ale i osobowość. Przede wszystkim musi być czytelne i przejrzyste. To podstawa. Chaos i nadmiar informacji lub elementów graficznych może wyjść tu na niekorzyść. Pomyśl także o kolorystyce - czasami drobny element w danym kolorze może fajnie ożywić i wyróżnić projekt, a nawet - zgodnie z symboliką kolorów - pokazać Twoje cechy osobowości. Przyjmuje się, że przykładowo czerwień oznaczać może odwagę, umiejętności przywódcze; żółty - energię i pozytywne nastawienie; niebieski - profesjonalizm, zaufanie i niezawodność. Formę graficzną dokumentu dobierz do stanowiska, na które aplikujesz - inaczej będzie on wygląd w przypadku kandydujących grafików, a inaczej w przypadku osób aspirujących na stanowisko dyrektora banku. 

Najczęściej popełniany błąd w CV?

- gotowy szablon - jeśli pracodawca dostanie 50 takich samych CV, to będzie wiedział, że skorzystałeś z 'gotowca'. Poza tym wiele szablonów jest płatnych. Lepiej więc poświęcić trochę czasu i stworzyć własny wzór.

Zobacz, jak mogą wyglądać przykładowe CV - wzory nowoczesnego CV / modern resume

2. Treść - fundament CV 

Nie przesadzaj z życiorysem. CV to nie powieść biograficzna. Umieść w nim tylko najważniejsze informacje - dane kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe i zainteresowania. Jeżeli masz bogate doświadczenie z różnych branż, nie musisz wypisywać wszystkiego. Weź pod uwagę tylko to, co jest ważne w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. To dosyć ważne, zwłaszcza, że CV powinno zajmować nie więcej niż 1 stronę A4. Czasami, w przypadku niektórych zawodów akceptuje się dłuższe formy, ale są one rodzajem portfolio, typowego dla zawodów artystycznych. 

Wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe uporządkuj chronologicznie - od najnowszego do najstarszego. Informacja musi być zrozumiała i czytelna od pierwszego spojrzenia. Zadbaj o przyjemną dla oka formę oznaczania informacji - wprowadź pogrubienia, akapity. 

Najczęściej popełniany błąd w CV?


- wielostronicowy elaborat - przyszły pracodawca otrzymuje setki CV, musi szybko wybrać osoby, które zaprosi na rozmowę. Zastanów się czy sam chciałbyś czytać wielostronicowe CV i jak ono powinno wyglądać, żebyś od razu mógł sprawdzić te fragmenty, które dla Ciebie są najbardziej interesujące. Wciel się w rolę osoby przyjmującej do pracy :)


3. Uważaj na błędy i literówki! 

Podstawowa rzecz to nie popełniać błędów. Zanim wyślesz CV, sprawdź je dokładnie. Czasami w pośpiechu można popełnić literówkę, uciąć zdanie, nie postawić kropki. Kiedy pracodawca zauważy błąd, może nawet podświadomie wyrobić sobie o Tobie nieprzychylną opinię. Nie chcesz, żeby pomyślał, że jesteś niedokładny i nie chciało Ci się nawet sprawdzić tekstu przed wysłaniem.

Najczęściej popełniany błąd w CV?


- treść niedopasowana do ogłoszenia - poza błędami i literówkami, które niestety zdarzają się bardzo często, często zdarza się, że do kolejnego ogłoszenia wklejamy treść z CV do innego pracodawcy - co np. jest widoczne w klauzuli związanej z RODO.

4. Jeśli zdjęcie, to profesjonalne 

Zdjęcie jest mile widziane w CV. Pozwala pracodawcy lepiej Cię poznać. Pamiętaj jednak, że Twój wizerunek to Twoja wizytówka, a zdjęcie powinno być profesjonalne i formalne. Unikaj fotografii z imprez, wakacji, w stylu nieformalnym czy ukazujących całą sylwetkę (chyba, że aplikujesz do branży modowej). Fotografia powinna ukazywać jedynie Twoją uśmiechniętą twarz :)

Najczęściej popełniany błąd w CV?


- zdjęcie z wakacji lub na tle pokoju - w dzisiejszych czasach to nie problem, a jednak... wciąż zdarzają się sytuacje z "głową" przeklejoną np. ze zdjęcia z wakacji :) 

5. Zaciekaw swoim hobby 

Zainteresowania to najczęściej niewielka, końcowa część CV, którą niektórzy czasami pomijają. Może to być jednak dobry moment na wyróżnienie się i zwrócenie uwagi pracodawcy na Twoją osobę. Szczególnie, jeśli interesuje Cię coś nietypowego. Pamiętaj jednak, że to wciąż formalny dokument, więc informację o hobby warto przemyśleć i ująć ładnie w słowa (lub grafiki!). 

Najczęściej popełniany błąd w CV?

- zbyt duża ilość zainteresowań - ta część CV stanowi tylko dodatek - poinformuj o tym co lubisz najbardziej, jeśli wpiszesz zbyt wiele pracodawca może pomyśleć, że nie starczy ci czasu na pracę :)

6. Rozsądne wynagrodzenie

Zdarza się, że już na pierwszym etapie rekrutacji - podczas wysyłania CV - pracodawca prosi o informację o Twoich oczekiwaniach finansowych. Bądź rozsądny - za wysoka suma, zwłaszcza, jeśli jest nieadekwatna do doświadczenia, może od razu odstraszyć pracodawcę, który skreśli Twoją kandydaturę. Z drugiej strony - myśl o sobie i nie zaniżaj wynagrodzenia. To także znak, że się cenisz i znasz swoją wartość. Klucz do sukcesu leży w rozsądnej ocenie swoich możliwości, kompetencji oraz potencjału firmy. Jeżeli przejdziesz pierwszy etap lub popracujesz przez pewien okres w danym miejscu, możesz negocjować zarobki. Jeśli nie wiesz, jakie są standardy wynagrodzeń w danym zawodzie, przejrzyj internet by poszukać odpowiedzi. Może pomóc Ci portal wynagrodzenia.pl lub pracuj.pl


Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam kwestie związane z tworzeniem dokumentów rekrutacyjnych. 
Czy Wasze CV spełniają warunki, o których wspomnieliśmy? 
A może macie inne porady dla osób szukających pracy? 

My możemy pomóc w kwestii nauki - utrzymaliśmy dofinansowanie - wciąż możesz szybko zdobyć nowy zawód nie płacąc za naukę - sprawdź listę kierunków bezpłatnych





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego