Przejdź do głównej zawartości

Poradnik z cyklu "Życie w czasie pandemii". Część druga: bankowość internetowa.

Dowiedz się, jak wybrać bankowość internetową, jak stworzyć silne hasło, a także jako korzystać z NFC i profilu zaufanego. 



W pierwszej części pisaliśmy dla Was o tym, jak zorganizować naukę w domu i skutecznie uczyć się zdalnie. Dzisiaj przedstawiamy najważniejsze informacje na temat bankowości online. Wkraczamy w świat cyfrowy pełną parą. Oprócz wirtualnej edukacji, mamy także możliwość załatwiania spraw urzędowych online, a płatności zmieniamy na bezgotówkowe. Przeczytaj, jak dobrze wybrać bank, co to jest profil zaufany i NFC. 

Korzyści z załatwiania spraw online 

Pandemia zmusiła nas do zmiany przyzwyczajeń, a spora część formalności wkroczyła w cyfrowy wymiar. Nie ma potrzeby, a czasem nawet możliwości, aby iść do urzędu, sklepu czy banku. Coraz więcej spraw można już załatwić przez internet.To znaczące ułatwienie, gdyż dojazdy zwykle wiążą się z kosztami i stratą czasu. To zbędny wysiłek w sytuacji, gdy możemy załatwić sprawę jednym kliknięciem myszki. Oto, co możesz zyskać, dzięki internetowym formalnościom:

  • oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy,
  • brak oczekiwania w kolejkach,
  • bogatsza oferta (nie kierujesz się lokalizacją banku, a jedynie najkorzystniejszą ofertą).

Jak stworzyć silne hasło?

Choć cyfrowy świat gwarantuje szereg możliwości, wiąże się także z pewnym niebezpieczeństwem. Nie ryzykuj i zadbaj, by Twoje hasła były bezpieczne. To one chronią Twoje dane. Tworząc hasło kieruj się następującymi wskazówkami: 

  • nie twórz haseł opartych na skojarzeniach, które są łatwe do odgadnięcia jeśli ktoś Cię zna,
  • nie wykorzystuj imion i nazwisk swoich oraz rodziny,
  • nie wykorzystuj dat urodzenia, imienin, numeru telefonu,
  • nikomu nie udostępniaj hasła,
  • nie wypowiadaj hasła na głos w miejscu publicznym, 
  • nie zapisuj hasła,
  • stosuj różne hasła - inne do facebooka, inne do bankowości itd. 
  • hasło powinno składać się z min.8 znaków, w tym: małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne, 
  • specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają łączenie trzech losowych słów, np. kawatramwajryba. 
Więcej ważnych informacji na temat tworzenia haseł znajdziesz na stronie gov.pl

Jak wybrać bank?

Wybór banku to ważna kwestia, ponieważ oferowane przez niego warunki mogą oddziaływać na Twoją codzienność. Nie wszystkie banki oferują to samo. Rodzaje płatności, bankomaty, dodatkowe opłaty, NFC... czasem można się pogubić. Przedstawiamy najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę. Oto one:

  • czy bank ma aplikację na telefon,
  • czy infolinia jest bezpłatna dla klientów,
  • czy interfejs jest łatwy w odbiorze,
  • czy są opłaty za korzystanie z karty,
  • czy są opłaty za NFC,
  • jaka jest lista bezpłatnych bankomatów,
  • czy bank oferuje profil zaufany.

Profil zaufany - co to jest?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Potwierdza naszą tożsamość, dzięki czemu możemy podpisywać nim elektroniczne dokumenty. Poniżej zobaczysz listę banków, które oferują profil zaufany. To bardzo łatwy sposób na stworzenie profilu, ponieważ nie musisz posiadać dodatkowego podpisu elektronicznego. O profilu zaufanym dowiesz się więcej w jednym z naszych przyszłych artykułów. 



Near Field Communication, czyli płatności przez telefon

NFC, czyli komunikacja bliskiego zasięgu to inaczej płatności bezgotówkowe za pomocą telefonu. Ta forma płatności działa zbliżeniowo. NFC angażuje określone częstotliwości fal radiowych, dzięki którym dwa urządzenia mogą przeprowadzać między sobą transfer danych. Technologia ta jest bezprzewodowa, bezdotykowa i działa do 20cm. Decydując się na płatności NFC zwróć uwagę czy Twój bank nie pobiera dodatkowych opłat z korzystanie z nich. 

Jak korzystać z NFC? 

  • musisz posiadać telefon z opcją NFC oraz kartę płatniczą, 
  • pobierz aplikację Android Pay lub Apple Pay, 
  • dodaj kartę płatniczą w aplikacji, 
  • przed płatnością włącz ikonkę NFC, a po dokonaniu płatności niezwłocznie ją wyłącz.

Czy to jest bezpieczne? 

  • pamiętaj o wyłączeniu ikonki po płatności, 
  • zasięg tylko 20 cm, 
  • w przypadku kradzieży bank zablokuje dostęp, 
  • PIN w przypadku płatności powyżej 100zł. 

Do 2029 roku NFC będzie obsługiwało wszystkie dowody osobiste (e-dowody).


Gloker Szkoły Policealne


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac