Przejdź do głównej zawartości

Kim jest Terapeuta Zajęciowy?

Terapia zajęciowa to jeden z naszych bezpłatnych kierunków medycznych. Dowiedz się kim jest terapeuta, gdzie pracuje, ile zarabia i jakie są rodzaje terapii zajęciowej. 


Kim jest terapeuta zajęciowy?

Terapeuta zajęciowy to jeden z naszych bezpłatnych kierunków medycznych. Nauka trwa 2 lata. Zajęcia odbywają się w trybach dziennym, wieczorowym, weekendowym. Otwarcie trybu zależy od ilości chętnych. 

Terapeuta zajęciowy współpracuje z osobami mającymi problemy psychospołeczne lub biologiczne. Mogą to być osoby niepełnosprawne fizycznie, umysłowo, chore lub z zaburzeniami. Jego zadaniem jest prowadzenie terapii, by odpowiednio zdiagnozować i rozwiązać problemy. Terapia zajęciowa przyczynia się do polepszenia stanu pacjentów oraz ich aktywizacji społecznej. 

Terapeuta zajęciowy planuje terapie indywidualną lub grupową w oparciu o określone wytyczne, zainteresowania lub możliwości pacjentów. Następnie realizuje plan i organizuje zajęcia - warsztaty terapii zajęciowej - dzięki którym osiągnie zamierzone efekty. Obserwuje, analizuje i podsumowuje działania z całego procesu terapeutycznego. Współpracuje z pozostałymi członkami zespołu medycznego, na przykład z lekarzami oraz z rodziną lub bliskimi pacjenta. 

Jakie są rodzaje terapii zajęciowej? 

Jak już wiecie, terapeuta organizuje i prowadzi różnego zajęcia, mające na celu rehabilitację psychospołeczną pacjentów. Czy wiecie jednak jakiego rodzaju są to zajęcia? Na czym polegają? Istnieją różne formy terapii zajęciowej. Chcemy byście poznali nieco lepiej specyfikę tego zawodu, więc poniżej przedstawiamy Wam przykładowe rodzaje terapii zajęciowej: 

  • Arteterapia - są to zajęcia artystyczne z wykorzystaniem elementów muzyki, plastyki, teatru, literatury itp. 
  • Socjoterapia - to forma, która wykorzystuje kontakt z drugim człowiekiem i polega na nawiązywaniu kontaktu i więzi, na przykład z pozostałymi członkami grupy terapeutycznej. Wykorzystuje różnego rodzaju gry lub zabawy o charakterze integracyjnym. Przyczynia się do rozwoju umiejętności interpersonalnych i ożywia życie społeczne jednostki. 
  • Ergoterapia - terapia, która opiera się na pracy i wykonywaniu określonych czynności. Przykładowo mogą to być zajęcia z tkactwa, ogrodnictwa czy krawiectwa. 
  • Estetoterapia - ten rodzaj terapii ma związek z pięknem. Co to znaczy? Zajęcia obejmują między innymi wyjścia do galerii sztuki, muzeów, ale również spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Ważna jest tu umiejętność dostrzeżenia piękna i czerpania z niego przyjemności i wypoczynku.

Jakie są cele terapii zajęciowej?

Terapia zajęciowa to metoda wspomagająca kompleksowe leczenie podopiecznych. Jej celem jest polepszenie jakości życia pacjentów, ich zdrowia, aktywności psycho-społecznej, motywowanie ich, przystosowanie czy zwiększenie samodzielności.

Jakie cechy musi mieć terapeuta?

Terapeuta zajęciowy to zawód, który wymaga określonych cech charakteru, a także - a może przede wszystkim - sprecyzowanego podejścia do pracy z drugim człowiekiem. Oczywiście w trakcie nauki słuchacz nabywa odpowiednich kompetencji i kształcony jest z zakresu pracy z pacjentem. Specjalista tej dziedziny powinien cechować się empatią, cierpliwością, opanowaniem, zrozumieniem oraz zaangażowaniem. Praca z osobami chorymi jest często wymagająca i egzekwuje od terapeuty szczególnej uwagi. Równie istotna jest po prostu pasja - chęć pracy z potrzebującym człowiekiem. Ten zawód wymaga powołania. By terapia była skuteczna, terapeuta musi wykazywać się kreatywnością i inicjatywą w podejmowanych przez siebie działaniach. To od niego zależy, jakie efekty przyniesie w życiu podopiecznych. 

Gdzie pracuje terapeuta zajęciowy?

Terapeuta zajęciowy znajdzie pracę w szpitalach (na przykład na oddziałach rehabilitacyjnych lub dziecięcych), sanatoriach, hospicjach, specjalistycznych poradniach, szkołach specjalnych, DPS, domach opieki czy w firmach zajmujących się stricte prowadzeniem warsztatów terapii zajęciowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by terapeuta sam prowadził działalność gospodarczą, szczególnie że w naszej szkole uczymy słuchaczy przedsiębiorczości, podstaw prawnych w terapii zajęciowej, bhp i języka angielskiego zawodowego. Szczegółowy program nauczania zobaczysz na naszej stronie

Ile zarabia terapeuta zajęciowy? 

Średnie zarobki w tym zawodzie to około 3000zł brutto. Wynagrodzenie zależy od miejsca pracy, miejscowości, doświadczenia. 

Jak zostać terapeutą? Wciąż rekrutujemy!

Chcesz zostać terapeutą zajęciowym? Wybierz nasz kierunek Terapia Zajęciowa, który jest całkowicie bezpłatny. Dzięki dofinansowaniom z Urzędu Miasta nie płacisz czesnego i zyskujesz nowy zawód bez opłat. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie ukończonej szkoły średniej. Matura nie jest wymagana. 

Jak się zapisać? Wyślij do nas dokumenty online lub osobiście, a następnie przyjdź do sekretariatu, by odebrać skierowanie na badanie lekarskie. Poznaj szczegóły rekrutacji














Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

KIERUNEK PÓŁTORAROCZNY - fizjoterapeuta

FIZJOTERAPEUTA 1. Przedmioty nauczania: - wychowanie fizyczne - psychologia z elementami etyki zawodowej - anatomia czynnościowa z fizjologią - teoretyczne podstawy fizjoterapii klinicznej - patologia - metodyka i systematyka ćwiczeń fizycznych - kinezyterapia zaopatrzenie ortopedyczne - pracowania kinezyterapii - fizykoterapia - pracowania fizykoterapii - masaż - pomoc doraźna 2. Praca: - kliniki i szpitale - sanatoria - gabinety rehabilitacji, gabinety kosmetyczne - domy pomocy społecznej, domy opieki nas osobami starszymi 3. Informacje i zapisy: - Szczegółowych informacji udzielamy w sekretariacie szkoły przy ul. Szlak 32/1 - Nauka trwa trzy semestry - Zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota i niedziela). Wymagane dokumenty: - zdjęcia legitymacyjne (2 szt.) - ksero dowodu osobistego - przy zapisie należy wnieść opłatę I raty czesnego

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac