Przejdź do głównej zawartości

Masz wielkie serce? Opiekun medyczny to kierunek dla Ciebie!

Opiekun medyczny to jeden z naszych bezpłatnych kierunków medycznych. Kto sprawdzi się w tym zawodzie? Z pewnością osoby, które dobro drugiego człowieka stawiają na piedestale. Jakie są perspektywy pracy i zarobki? O tym przeczytasz w artykule. 



Znasz ten film? "The Upside" to amerykańska wersja "Nietykalnych", która przedstawia historię opiekuna medycznego i jego podopiecznego. Może nie każda praca kończy się tak wspaniałą relacją, ale z pewnością to zawód, który daje mnóstwo satysfakcji tym, którzy chcą pomagać. I jak widać, może skończyć się prawdziwą przyjaźnią. 

Dla kogo zawód opiekuna medycznego 

Opiekun medyczny to bez wątpienia zawód dla ludzi o wielkim sercu. Nie ukrywajmy, że by pomagać innym trzeba czuć powołanie i dlatego nie jest to praca dla każdego. Empatia, opiekuńczość, komunikatywność, otwartość na drugiego człowieka odgrywają w tym przypadku pierwsze skrzypce. Każdy, kto lubi przebywać na co dzień z podopiecznym dobrze sprawdzi się w tej roli. Niezmiernie ważna jest także odporność psychiczna. Niestety, opiekun medyczny ma nieustanną styczność z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi - nie tylko starszymi, ale i młodymi, co czasami może być przytłaczające. Jeżeli i Ty czujesz, że opieka to Twoja pasja i wiesz, że chcesz pomagać innym - wybierz ten kierunek. Jak rozwijać zainteresowania w tej dziedzinie? Na rynku dostępne są książki, materiały i filmy. Przykładowo na stronie internetowej opiekunowie.eu znajdziecie listę kilku kanałów na YouTube, które mogą Cię zaciekawić!

Na czym dokładnie polega praca opiekuna? Jakie są jego codzienne obowiązki? 


Obowiązki w codziennej pracy opiekuna medycznego

Opiekun zajmuje się opieką nad przydzielonym mu podopiecznym. Pomaga mu w codziennych czynnościach i podstawowych potrzebach życiach. Współpracuje z zespołem medyczno-terepeutycznym, aby wspomóc kompleksową rehabilitację i leczenie pacjenta. Opiekun dba nie tylko o sferę zdrowia fizycznego, ale także o aktywizację społeczną i psychiczną osoby podopiecznej. W trakcie nauki w naszej szkole słuchacz kształcony jest z zakresu obsługi urządzeń pomocniczych, które będzie wykorzystywał w swojej przyszłej pracy. Pełni profesjonalną opiekę, rozpoznaje i rozwiązuje problemy chorego. Odgrywa również rolę asystenta podczas zabiegów pielęgniarskich. 


Ile zarabia opiekun medyczny? 

Zarobki na stanowisku opiekuna medycznego wahają się w granicach 2600 zł brutto. Niestety,  chcąc być szczerym musimy zauważyć, że wynagrodzenia w tym przypadku rzadko kiedy osiągają ponadprzeciętne wysokości. Jak jednak możemy przeczytać na portalu opiekunmedyczny.org sytuacja powoli zaczyna ulegać zmianie. Począwszy od lipca 2020, minimalne wynagrodzenie dla opiekuna medycznego powinno wynosić 2688 zł brutto. Pracodawcy zobowiązani są stopniowo podnosić wynagrodzenia w celu osiągnięcia wspomnianego minimum w przypadkach, kiedy zarobki są niższe. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia oraz doświadczenia. Pracy można szukać również za granicą, szczególnie w Niemczech, gdzie zarobki sięgają nawet 1900 euro (źródło). 


Program nauczania na kierunku Opiekun Medyczny 

Słuchacz przygotowywany jest do pełnienia kompleksowej, profesjonalnej opieki nad osobą chorą lub niesamodzielną. Najczęściej są to osoby starsze, ale zdarza się również, że podopiecznymi są osoby młode, których zdrowie uległo zachwianiu. Przykładowe przedmioty, których nauczamy to: 

  • Anatomia i fizjopatologia, 
  • profesjonalna opieka, 
  • zdrowie publiczne, 
  • elementy psychologii i socjologii, 
  • język migowy, 
  • pierwsza pomoc, 
  • pracownia zabiegów pielęgnacyjnych. 

Szczegóły programu odnajdziesz na stronie internetowej kierunku. Na kierunku obowiązuje 4-tygodniowa praktyka zawodowa. Zawsze kładziemy nacisk na nauczanie praktyczne, które w przypadku tego kierunku, jak i pozostałych medycznych, jest niezmiernie ważne. 


Zapisz się już teraz - trwa rekrutacja

Już w tym momencie możesz zarezerwować sobie miejsce na kierunku Opiekun Medyczny. Zrobisz to za pomocą tego formularza. W celu dokończenia zapisu musisz dostarczyć do nas swoje dokumenty - pocztą tradycyjną lub osobiście. Więcej o procesie rekrutacji - tutaj

Warunkiem przyjęcia do szkoły jest ukończona szkoła średnia. Matura nie jest wymagana. Liczy się kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc na kierunku jest ograniczona, więc warto zadbać o swoją rekrutację już teraz. Nauka i rekrutacja są bezpłatne. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

Dobra szkoła policealna w Krakowie. Dlaczego Gloker?

S zkoła policealna - dla kogo? W szkołach policealnych uczą się wszyscy Ci, którym zależy na szybkim (rok lub dwa lata) zdobyciu zawodu. Uczniami są najczęściej absolwenci liceum lub technikum oraz osoby, które szukają możliwości zmiany zawodu lub podniesienia kwalifikacji zawodowych. Wśród uczniów szkoły Gloker mamy także osoby, które zapisały się do szkoły, aby realizować hobby i swoje pasje lub marzenia, żeby zostać np. informatykiem, masażystą czy kosmetyczką. Jakie są szkoły policealne w Krakowie? Lista szkół policealnych w Krakowie jest całkiem spora. Można odnaleźć tu siedziby wielu znanych placówek, takich jak: Teb Edukacja, Żak czy Cosinus, a wśród nich także naszą - bezpłatną szkołę policealną Gloker . Czytaj dalej, by dowiedzieć się po czym rozpoznać dobrą szkołę policealną. Wybór szkoły to istotna decyzja, ponieważ to od niej zależy, jaki poziom edukacji zdobędziesz i czy spędzisz ten czas w przyjemnej atmosferze. Wielu z naszych słuchaczy ocenia czas nau