Sprawdź jakie uprawnienia będą mieli opiekunowie medyczni, jakie nowości wprowadził resort zdrowia, ile trwa nauka na tym kierunku. Rozporządzenie już weszło w życie, a zmiany obejmą naukę od września. Chcesz wiedzieć gdzie może pracować opiekun medyczny i ile zarabiać? Czytaj dalej…
Jakie wprowadzono zmiany w zawodzie opiekunów medycznych?
Od września Słuchaczy kierunku opiekun medyczny czekają spore zmiany. Do tej pory, nauka trwała 1 rok i realizowana była w systemie zaocznym. Dopuszczalne było również kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Obecnie nauka zawodu może być realizowana wyłącznie w ramach szkoły policealnej. Żadne kursy, zwłaszcza online, które nie kończą się egzaminem zawodowym, nie uprawniają do wykonywania tego zawodu. Wszystkie te zmiany prowadzą do tego, aby opiekun medyczny był zawodem medycznym.
Zmiany w kształceniu, które będą obowiązywać od września:
nowa nazwa kwalifikacji zmiana z usług pielęgnacyjno-opiekuńczych na usługi medyczno-pielęgnacyjne,
wydłużony czas nauki do półtora roku,
tryb nauki zmieniony z zaocznego na stacjonarny lub dzienny,
poszerzenie kompetencji zawodowych opiekuna medycznego.
Opiekunom medycznym nadano nowe uprawnienia zawodowe.
Do nowych zadań opiekuna medycznego należeć będzie m.in. oznaczenie stężenia glukozy we krwi oraz karmienie przez sondę. Opiekun medyczny uzyskał również większe kompetencje z zakresu pobierania krwi oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych. Zabiegi i czynności wykonywane na zlecenie pielęgniarki zostały rozszerzone o: karmienie przez PEG (żywienie dojelitowe) oraz opiekę nad pacjentem dializowanym. Praca opiekuna medycznego będzie również polegała na asystowaniu lekarzowi przy operacji. Dzięki tym zmianom opiekun medyczny, nie tylko zyskał więcej uprawnień, ale również większy prestiż zawodu.
Nowe obowiązki - wyższe zarobki dla opiekunów medycznych!
Zmianom w uprawnieniach opiekunów medycznych towarzyszy nowelizacja przepisów o wynagrodzeniach. Od lipca tego roku, osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie zarabiać nie mniej niż 3772 zł brutto. Dla przypomnienia poprzednie zarobki wahały się w granicach 2600 brutto. Opiekun medyczny może podjąć pracę w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych lub świadcząc opiekę indywidualną w domu podopiecznego. Dzięki dołączonemu do dyplomu zawodowego suplementu w języku angielskim (Europass), opiekun może podjąć pracę za granicą. Sprawując opiekę w domu podopiecznego za granicą można uzyskać wynagrodzenie ok. 1900 euro miesięcznie.
Co robi Opiekun medyczny? Kto może pracować w zawodzie?
Opiekun medyczny w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w codziennym życiu. Rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze, zaspokaja również potrzeby bio-psycho-społeczne. W swojej pracy wykazuje się empatią, cierpliwością oraz wyrozumiałością.
Praca opiekuna medycznego jest stworzona dla osób o zdolnościach interpersonalnych. Zgodnie z barometrem zawodów, który pokazuje zapotrzebowanie na zawody na poziomie powiatów, województw, w całym kraju występuje deficyt na opiekunów medycznych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników świadczących usługi medyczno-pielęgnacyjne jest bardzo wysokie, dlatego znalezienie pracy nie będzie stanowiło problemu.
Nic prostszego - wystarczy zarezerwować miejsce już dziś, a naukę rozpocząć we wrześniu. Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu do szkoły decyduje kolejność zgłoszeń, matura nie jest wymagana.
Zastanawiasz się ile zapłacisz za naukę na kierunku opiekun medyczny?
Mamy finansowanie - dlatego czesne w GLOKER wynosi 0 zł.
Możesz rozpocząć bezpłatną naukę od września! Nie zwlekaj, zdobądź uprawnienia państwowe i rozpocznij pracę w zawodzie. Na stronie rekrutacji znajdziesz informacje o potrzebnych dokumentach, które musisz dostarczyć do naszego sekretariatu przy ulicy Basztowej 4 w Krakowie.
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.
Sprawdź program nauczania na kierunku opiekun medyczny.
Komentarze
Prześlij komentarz