Przejdź do głównej zawartości

Już od września nowy program dla opiekunów medycznych!

Sprawdź jakie uprawnienia będą mieli opiekunowie medyczni, jakie nowości wprowadził resort zdrowia, ile trwa nauka na tym kierunku. Rozporządzenie już weszło w życie, a zmiany obejmą naukę od września. Chcesz wiedzieć gdzie może pracować opiekun medyczny i ile zarabiać? Czytaj dalej…


Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci ok.5 minut

Jakie wprowadzono zmiany w zawodzie opiekunów medycznych?

Od września Słuchaczy kierunku opiekun medyczny czekają spore zmiany. Do tej pory, nauka trwała 1 rok i realizowana była w systemie zaocznym. Dopuszczalne było również kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Obecnie nauka zawodu może być realizowana wyłącznie w ramach szkoły policealnej. Żadne kursy, zwłaszcza online, które nie kończą się egzaminem zawodowym, nie uprawniają do wykonywania tego zawodu.  Wszystkie te zmiany prowadzą do tego, aby opiekun medyczny był zawodem medycznym. 

Zmiany w kształceniu, które będą obowiązywać od września:

  • nowa nazwa kwalifikacji zmiana z usług pielęgnacyjno-opiekuńczych na usługi medyczno-pielęgnacyjne, 

  • wydłużony czas nauki do półtora roku

  • tryb nauki zmieniony z zaocznego na stacjonarny lub dzienny

  • poszerzenie kompetencji zawodowych opiekuna medycznego. 

Opiekunom medycznym nadano nowe uprawnienia zawodowe.

Do nowych zadań opiekuna medycznego należeć będzie m.in. oznaczenie stężenia glukozy we krwi oraz karmienie przez sondę. Opiekun medyczny uzyskał również większe kompetencje z zakresu pobierania krwi oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych. Zabiegi i czynności wykonywane na zlecenie pielęgniarki zostały rozszerzone o: karmienie przez PEG (żywienie dojelitowe) oraz opiekę nad pacjentem dializowanym. Praca opiekuna medycznego będzie również polegała na asystowaniu lekarzowi przy operacji. Dzięki tym zmianom opiekun medyczny, nie tylko zyskał więcej uprawnień, ale również większy prestiż zawodu.

Nowe obowiązki - wyższe zarobki dla opiekunów medycznych!

Zmianom w uprawnieniach opiekunów medycznych towarzyszy nowelizacja przepisów o wynagrodzeniach. Od lipca tego roku, osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie zarabiać nie mniej niż 3772 zł brutto. Dla przypomnienia poprzednie zarobki wahały się w granicach 2600 brutto. Opiekun medyczny może podjąć pracę w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych lub świadcząc opiekę indywidualną w domu podopiecznego. Dzięki dołączonemu do dyplomu zawodowego suplementu w języku angielskim (Europass), opiekun może podjąć pracę za granicą. Sprawując opiekę w domu podopiecznego za granicą można uzyskać wynagrodzenie ok. 1900 euro miesięcznie.

Co robi Opiekun medyczny? Kto może pracować w zawodzie?

Opiekun medyczny w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w codziennym życiu. Rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze, zaspokaja również potrzeby bio-psycho-społeczne. W swojej pracy wykazuje się empatią, cierpliwością oraz wyrozumiałością. 

Praca opiekuna medycznego jest stworzona dla osób o zdolnościach interpersonalnych. Zgodnie z barometrem zawodów, który pokazuje zapotrzebowanie na zawody na poziomie powiatów, województw, w całym kraju występuje deficyt na opiekunów medycznych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników świadczących usługi medyczno-pielęgnacyjne jest bardzo wysokie, dlatego znalezienie pracy nie będzie stanowiło problemu. 

Nic prostszego - wystarczy zarezerwować miejsce już dziś, a naukę rozpocząć we wrześniu. Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu do szkoły decyduje kolejność zgłoszeń, matura nie jest wymagana.


Zastanawiasz się ile zapłacisz za naukę na kierunku opiekun medyczny? 
Mamy finansowanie - dlatego czesne w GLOKER wynosi 0 zł. 


Możesz rozpocząć bezpłatną naukę od września! Nie zwlekaj, zdobądź uprawnienia państwowe i rozpocznij pracę w zawodzie. Na stronie rekrutacji znajdziesz informacje o potrzebnych dokumentach, które musisz dostarczyć do naszego sekretariatu przy ulicy Basztowej 4 w Krakowie.  

ZAREZERWUJ MIEJSCE


Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.
Sprawdź program nauczania na kierunku opiekun medyczny.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

Dobra szkoła policealna w Krakowie. Dlaczego Gloker?

S zkoła policealna - dla kogo? W szkołach policealnych uczą się wszyscy Ci, którym zależy na szybkim (rok lub dwa lata) zdobyciu zawodu. Uczniami są najczęściej absolwenci liceum lub technikum oraz osoby, które szukają możliwości zmiany zawodu lub podniesienia kwalifikacji zawodowych. Wśród uczniów szkoły Gloker mamy także osoby, które zapisały się do szkoły, aby realizować hobby i swoje pasje lub marzenia, żeby zostać np. informatykiem, masażystą czy kosmetyczką. Jakie są szkoły policealne w Krakowie? Lista szkół policealnych w Krakowie jest całkiem spora. Można odnaleźć tu siedziby wielu znanych placówek, takich jak: Teb Edukacja, Żak czy Cosinus, a wśród nich także naszą - bezpłatną szkołę policealną Gloker . Czytaj dalej, by dowiedzieć się po czym rozpoznać dobrą szkołę policealną. Wybór szkoły to istotna decyzja, ponieważ to od niej zależy, jaki poziom edukacji zdobędziesz i czy spędzisz ten czas w przyjemnej atmosferze. Wielu z naszych słuchaczy ocenia czas nau