Przejdź do głównej zawartości

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać domowy budżet w ryzach


Jak Covid-19 wpływa na gospodarkę?
Wiele osób już teraz boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi, a pozostali  profilaktycznie szukają oszczędności. Jak najlepiej utrzymać domowy budżet w ryzach?


1. Kontroluj, notuj, planuj.

Po pierwsze - kontroluj wydatki. Monitorowanie kosztów to pierwszy krok do oszczędności. Trudno bowiem wprowadzić w życie jakiekolwiek oszczędności, jeżeli nie mamy świadomego wglądu w całość naszych finansowych poczynań.

Zrób listę wydatków z danego miesiąca - bez wyjątków. Posegreguj, utwórz kategorie (na przykład: produkty spożywcze, media, rozrywka). Pod koniec miesiąca usiądź nad sporządzonym arkuszem wydatków i przeanalizuj poniesione koszty. Zrewiduj listę kupowanych produktów i wykreśl te, które nie są niezbędne. 

2. Kupuj z głową.

Zawsze staraj się wykonać listę zakupów przed pójściem do sklepu, co pozwoli wyeliminować pokusę nabywania produktów pod wpływem emocji, których w rzeczywistości nie potrzebujesz. Pomoże Ci to skutecznie planować zakupy.

Zbieraj paragony albo sprawdzaj historię operacji bankowych. Może rzuci ci się w oczy kategoria zakupów, z której mógłbyś zrezygnować lub ograniczyć konsumpcję, np. słodycze czy alkohol. Dzięki notowaniu wydatków uświadomisz sobie, jakie kwoty przeznaczasz na poszczególne kategorie. Może okaże się, że wydajesz na nie znacznie więcej niż Ci się wydaje.

Podczas zakupów weź pod uwagę promocje. Warto również dać szansę pomijanym do tej pory markom. Zdarza się, że te tańsze, "sklepowe" marki mają lepszy skład od znanych i komercyjnie popularnych firm. Czytając etykiety dowiesz się więcej na temat produktu. Czasem warto przetestować coś nowego, a może okazać się, że zyska na tym Twój portfel. To także świetna okazja, by zastanowić się nad swoją dietą. Czy nie jest w niej za dużo niezdrowych produktów, które możesz na dobre wykreślić ze swojego jadłospisu? Będzie to właściwa decyzja nie tylko dla budżetu domowego, ale przede wszystkim dla Twojego zdrowia.


3. Rozrywka na drugim planie.

Kupuj tylko to, co potrzebne. Staraj się także nie nabywać nowych rzeczy pod wpływem emocji. Kupowanie impulsywne może znacząco skurczyć domowy portfel! Jeżeli dana rzecz wyjątkowo Cię ujęła, daj sobie czas - nie kupuj od razu, ochłoń i przemyśl to przez kilka dni. Sukienka z najnowszej kolekcji lub wypuszczony niedawno model telefonu nie są niezbędne do życia i prawdopodobnie wcale nie są Ci, aż tak bardzo potrzebne. 

Zrezygnuj z jadania na mieście i kupowania obiadów w pracy. Choć aktualnie wszystkie restauracje i bary są zamknięte, to nadal można kupować na wynos. Jeżeli chcesz utrzymać domowy budżet w ryzach, to jest to dobry obszar, w którym możesz szukać oszczędności. Samodzielne przygotowanie lunchu do pracy może być nie tylko bardziej oszczędne, ale i przyjemne. I kto wie, może gotowanie stanie się Twoim nowym hobby, idealnym na czas pandemii? 

4. Media, czyli sposób na oszczędność.

Media to bardzo ważny temat, jeżeli zamierzasz bardziej świadomie zarządzać swoim domowym budżetem. Warto zwracać uwagę na ilość zużywanej wody (na przykład zakręcać kran podczas mycia zębów) oraz prądu (gasić światła w pokojach, w których nie przebywasz, używać energooszczędnych żarówek oraz urządzeń). Pralkę czy zmywarkę uruchamiaj tylko, gdy będzie pełna. 

Co równie ważne, pilnuj terminów umów. Wielu z nas ma podpisane umowy z dostawcą telewizji, internetu czy telefonii komórkowej, które przedłużane są automatycznie na kilka lat, jeżeli nie zrezygnujesz na czas. Może to wpędzić nas w niemałe kłopoty, szczególnie jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z usług lub po prostu chcemy z czegoś zrezygnować. Trzymaj się terminów comiesięcznych płatności, na przykład ZUS - jeżeli prowadzisz firmę (w czasie pandemii Zus nie będzie naliczał odsetek za opóźnienia :)), czy czynsz - jeżeli wynajmujesz mieszkanie. Narastające odsetki to kolejny powód, dla którego portfel drastycznie - i całkiem niepotrzebnie - szczupleje. 

5. Coś się zepsuło? 

Nie wyrzucaj. Dotychczasowy tryb życia przyzwyczaił nas do tego, że łatwiej jest kupić nowe, niż naprawić stare. Czasami jest jednak na odwrót i warto zastanowić się przez chwilę, zanim spiszemy daną rzecz na straty. Być może wymaga tylko niewielkiej ingerencji i jesteś w stanie naprawić ją samodzielnie?  

Dobrym sposobem na oszczędzanie jest też zapisanie się do naszej szkoły Gloker, mamy dofinansowanie do większości kierunków i uczymy bez opłat - to stanowi poważne oszczędności, bo jak wiadomo wiedza kosztuje. Z kolei dokształcanie na darmowych kierunkach, szkoleniach internetowych i tematycznych darmowych webinariach podnosi kwalifikacje, dzięki temu łatwiej o lepszą pracę i wyższe wynagrodzenie. 

Jakie są Wasze sposoby na oszczędności? 
Chętnie się dowiemy :) 

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe metody i sposoby na utrzymanie domowego budżetu. Na pewno warto z nich skorzystać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Darmowa szkoła dla obcokrajowców

Darmowa szkoła dla obcokrajowców Gloker to międzynarodowa szkoła policealna. Mamy uczniów z całego świata – w semestrze wiosenno-letnim uczą się u nas osoby pochodzące z Maroko, Nigerii, Turcji oraz bliżsi sąsiedzi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Kształcimy tylko w języku polskim, ale specjalnie dla naszych uczniów mamy bezpłatne lekcje polskiego i uczymy słownictwa zawodowego. Polska wiza studencka Obcokrajowcy chcący uczyć się w Polsce muszą przede wszystkim wystąpić o długoterminową polską wizę studencką. Jest ona wydawana na okres od 91 do 365 dni. Co kolejno należy zrobić żeby uczyć się w Polsce i dostać wizę Tylko dwa kroki dzielą Was od nauki w Gloker   1. Zapisać się do szkoły Nie wystarczy rezerwacja miejsca przez internet. Trzeba w sekretariacie złożyć komplet dokumentów - można je także wysłać pocztą - można wypełnić i poprosić znajomego o dostarczenie - znajomy może wypełnić w imieniu ucznia jeśli posiada upoważnienie notarial

Sprawdź, co warto wiedzieć przed egzaminem państwowym!

Przygotowujesz się do egzaminu państwowego? Nie denerwuj się. W szkole Gloker dbamy o to, aby egzamin był jak najmniej stresujący! Czasu pozostało niewiele, dlatego warto poznać kilka najważniejszych informacji. Sprawdź jak wygląda egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny - krok po kroku. Po pierwsze, egzamin praktyczny, będziesz zdawał w naszych pracowniach szkolnych! Brzmi świetnie, prawda? Zdarza się, że egzamin przeprowadzany jest w innym miejscu niż szkoła, w której Uczeń się uczy. Szkoła Gloker jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a to oznacza, że Egzaminator przyjedzie do Szkoły. Po drugie, przeprowadziliśmy egzaminy próbne w szkole, dlatego test, z wykorzystaniem systemu elektronicznego nie będzie zaskoczeniem. Czeka Cię więc egzamin bez stresu i strachu przed nieznanym. Nie taki diabeł straszny, czyli kilka słów o tym, jak przebiega państwowy egzamin. Egzaminy są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Okręgową Komisję Egzaminac

Dobra szkoła policealna w Krakowie. Dlaczego Gloker?

S zkoła policealna - dla kogo? W szkołach policealnych uczą się wszyscy Ci, którym zależy na szybkim (rok lub dwa lata) zdobyciu zawodu. Uczniami są najczęściej absolwenci liceum lub technikum oraz osoby, które szukają możliwości zmiany zawodu lub podniesienia kwalifikacji zawodowych. Wśród uczniów szkoły Gloker mamy także osoby, które zapisały się do szkoły, aby realizować hobby i swoje pasje lub marzenia, żeby zostać np. informatykiem, masażystą czy kosmetyczką. Jakie są szkoły policealne w Krakowie? Lista szkół policealnych w Krakowie jest całkiem spora. Można odnaleźć tu siedziby wielu znanych placówek, takich jak: Teb Edukacja, Żak czy Cosinus, a wśród nich także naszą - bezpłatną szkołę policealną Gloker . Czytaj dalej, by dowiedzieć się po czym rozpoznać dobrą szkołę policealną. Wybór szkoły to istotna decyzja, ponieważ to od niej zależy, jaki poziom edukacji zdobędziesz i czy spędzisz ten czas w przyjemnej atmosferze. Wielu z naszych słuchaczy ocenia czas nau