Zawsze w życiu pojawia się ten czas, kiedy zdajemy sobie sprawę, że podjęta przez nas nauka i przyswojone w trakcie jej treści, muszą zostać poddane próbie egzaminu, wieńczącego pewien etap edukacji. W dniu 11 stycznia 2021 r. rozpoczęliśmy kolejną sesję egzaminów zawodowych.
Metody skutecznego zapamiętywania
Istnieje wiele sposobów na poszerzanie wiedzy i wzmacnianie pamięci. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:- Wyobraźnia - podczas wizualizacji uruchamiamy wszystkie zmysły, co niezwykle wspomaga procesy pamięciowe. Warto tworzyć historie połączone z humorem czy naszymi zainteresowaniami, im bardziej zaskakująca sytuacja, tym lepiej (ponieważ wzbudza większe emocje).
- Skojarzenia - spośród technik zapamiętywania możemy wyróżnić metodę kojarzenia danych terminów, pojęć z ich pierwszymi literami, dzięki czemu można tworzyć łatwe do zapamiętania skróty pojęciowe, które potem można dopasować do odpowiedzi na egzaminie.
- Pamięć semantyczna - kolejnym sposobem jest przyporządkowanie pojęciom wymyślonych przez siebie nazw – własna semantyka pozwala nam poprzez skojarzenia nawiązać do terminów, które pojawiły się w trakcie nauki.
- Wspólna nauka - dzięki wspólnemu powtarzaniu materiału, utrwalamy to, czego nauczyliśmy się wcześniej. Jest to doskonała metoda na sprawdzenie swojej wiedzy.
- Notatki - badania wykazały, że najlepiej zapamiętujemy rzeczy samodzielnie wykonane. Zamiast powtórnie czytać i analizować materiał, stwórz własne notatki, dzięki czemu samodzielnie posegregujesz informacje i nauczysz się ze zrozumieniem najważniejszych zagadnień.
- Mapa myśli - to odmienna forma notatek zawierająca jedynie tylko ważne słowa kluczowe oraz graficzne przedstawienie treści. Tworzenie mapy myśli aktywizuje obie półkule mózgu, zwiększając naszą kreatywność, co przekłada się na łatwiejsze kojarzenie faktów oraz zapamiętywanie.
Zbyt wysoki poziom stresu, przemęczenie, nadmiar bodźców sprawia, że mamy ogromny problem z koncentracją. Dlatego, tak ważne jest, aby przed egzaminem zrelaksować się i wypocząć.
Jak zrelaksować się przed egzaminem?
Dla wielu osób sposobem na odstresowanie jest ulubiona muzyka. Słuchanie muzyki podnosi naszą kreatywność, zapamiętane teksty i melodie wpływają na rozwój umysłu, pozwalając jednocześnie oderwać się od prozy codzienności. Co może jeszcze sprawić, że poczujemy się zrelaksowani i pewni siebie?Przygotowanie smacznej potrawy, rozmowa ze znajomymi, relaksująca kąpiel. Czynności te podniosą nasz komfort psychiczny, utrzymają na wysokich obrotach intelekt i dadzą wiarę we własne możliwości, które przecież są nieograniczone. Mamy rację? ;)
Ćwiczenia fizyczne, po pierwsze pozwalają obniżyć napięcie emocjonalne, po drugie zwiększają ukrwienie mózgu poprzez szybszy transport krwi w organizmie. W dobie pandemii wydaje się, że może to być utrudnione przez zamknięcie branży fitness, ale dla zwiększenia koncentracji i obniżenia zespołu napięcia przedegzaminacyjnego, wystarczy mieć wolny kawałek podłogi, na którym możemy wykonywać pompki, przysiady, brzuszki lub po prostu udać się na spacer, albo pobiegać.
Co zabrać ze sobą na egzamin?
Jeżeli chodzi o kwestie tego, co należy ze sobą wziąć na egzamin, a czego nie wolno, to sprawa wydaje się być prosta: czarny długopis, dowód tożsamości lub paszport, maseczka, schludny ubiór oraz to, co najważniejsze – wiedza w głowie. Na egzamin nie powinno się wnosić żadnych pomocy naukowych – notatek, smartfonu, czyli wszystkiego, co nie pozwoli nam w sposób wiarygodny zweryfikować stanu naszej wiedzy. Podsumowując, musisz mieć:
- czarny długopis,
- dowód osobisty lub - w przypadku obcokrajowców - paszport
- maseczkę ochronną (przeciwdziałanie COVID-19).
Absolutnie nie wolno wnosić ze sobą telefonu na salę egzaminacyjną!
Formalności dotyczące egzaminu
1) Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej oraz praktycznej.Część pisemna obejmuje 40 pytań zamkniętych z czterema odpowiedziami, przy czym tylko jedna z nich jest prawidłowa. Ten etap potrwa 60 min.
Część praktyczna weryfikuje umiejętności zdającego, dzięki zadaniom praktycznym. Sprawdzian odbywa się na specjalnie przygotowanym stanowisku egzaminacyjnym. Ten etap potrwa od 120 lub 240 min w zależności od kwalifikacji.
2) Warunki zdania egzaminu
Z części pisemnej należy uzyskać min. 50% punktów możliwych do uzyskania
Z części praktycznej należy uzyskać min. 75% punktów możliwych do uzyskania
3) Podział egzaminów na formuły 2017 i 2019
Egzaminy klasyfikujemy ze względu na formuły. Poniżej wypisujemy najpopularniejsze kierunki zaliczane do danych formuł.
Najpopularniejsze kierunki Formuły 2017:
Technik informatyk
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik ekonomista
Najpopularniejsze kierunki Formuły 2019:
Opiekun medyczny
Florysta
Asystentka stomatologiczna
Asystent osoby niepełnosprawnej
Oficjalne informacje na temat egzaminów znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu są opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Komentarze
Prześlij komentarz